В зависимост от приложенията на финалния принт има различни консумативи за 3д принтер, които могат да са подходящи за употреба. При изборът на филамент трябва да знаем какви параметри в крайния продукт са ни важни – здравина, твърдост, химична устойчивост, гъвкавост или друго. Добрата новина е, че най-разпространените 3D принтери в България са способни да работят с почти всеки вид филамент. За температуроустойчивите филаменти може да се наложи подмяна на части от 3Д принтера като термистор, стъпков мотор или хот-енд.
Универсалният – PLA
Най-разпространеният материал за 3D принтиране безспорно е ПЛА. Това не е без причина като има три основни фактора: лесен за работа, безвреден за човека и достъпен като цена. Като допълнение PLA филамента може да бъде в най-разнообразни цветове, което го прави подходящ както за професионални принтеристи, така и за хоби ентусиасти.
ПЛА е със забележителна твърдост и е използван за някои механични части, но сама по себе си PLA пластмасата не е панацея. Тогава роля изиграват блендовете, които производителите създават, за да подобрят основните характеристика. PLA има сравнително ниска температура на печат – 200 градуса и лесно се печата на всички машини, но това означава също и че крайните продукти от PLA са неустойчиви на топлина.
PETG
Polyethylene Terephtalate Glycol (PETG) е един от широкоразпространените материали в сферата. Той съчетава здравина, повишена температурна и химична устойчивост спрямо PLA с леснота на използване.
Характерно за него е неголямото температурно свиване, което позволява работа дори и с обикновен 3Д принтер от отворен тип, както и липса на миризма, големи предимства пред сравнимия по качества ABS.
Това е материалът за сериозни задачи, изпълнявани дори и на обикновена машина в домашни условия.